Vlkovec

Ves má dvě části rozkládající se v údolí Vlkoveckého potoka. Horní Vlkovec je starší původní zemědělská osada (nejstarší zmínka z r. 1382), zatímco zástavba v dolní části se rozrostla ve větší míře až v souvislosti s vybudováním železnice na přelomu 19. a 20. století a následným podnikatelským rozvojem, kterému pomohlo zbudování železniční zastávky a silnice k ní.  V roce 1921 byla vystavěna parní pila a v těsné blízkosti stanice vznikla záhy dílna na výrobu cementového a betonového zboží. Z podnětu majitele pily byla vybudována silnice  vlkoveckým údolím a brzy poté začaly v dolní části vyrůstat domky a vily. Pamětihodnostmi jsou zvonice na návsi v horní části Vlkovce a dva kříže při cestách do polí. Z dob trampingu se traduje dodnes známá Krčma U žraloka při ústí potoka do řeky. Od roku 1960 spadá Vlkovec do katastru obce Chocerady, má 83 domů a trvale zde žije na 150 obyvatel.

Text: Ivo Kořínek