Navigace

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Aktuální stavy toků

5.2.2023 02:00

Aktuální výška:

130 cm

Obsah

Den dětí 9.6.2013

Den dětí

Sobota 1. června měla být v Choceradech svátkem dětí, místo toho se stala s neúprosně vytrvalým deštěm předzvěstí povodně. Den dětí se posunul o týden na neděli 9. června, opět s neradostnou vyhlídkou odpoledního deště. S přibývajícím odpolednem mraky houstly a byl snad opravdu zázrak, že na choceradské hřiště dopadlo jen pár kapek, zatímco o pár kilometrů dál lilo jako z konve.

Úvod patřil krásně barevným mažoretkám Smetankám a pěveckému souboru Čtyřlístek. Děti se pak rozběhly na plochu hřiště, kde pro ně obec spolu s dobrovolníky nachystala malý návrat do starých časů na vsi. Atmosféru s dobovými selskými předměty dokreslovali také účinkující ve venkovských úborech a krojích. Děti si mohly vyzkoušet práci se starodávným venkovským náčiním: praly prádlo na valše v dřevěných neckách, mlátily obilí cepem, vozily trávu na trakařích a v žebřiňácích ...

Některé činnosti nebyly tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, např. pokrývání střechy došky bylo pro mnohé děti přetěžkým úkolem, přestože pro jednoduchost svazovaly došky pomocí provázků. Inu, doba suchých zipů … Naopak, třeba práce s hlínou na hrnčířském kruhu nebo tkaní vzbuzovaly respekt a obavy, že toto děti nezvládnou, ale děti byly šikovné a šlo jim to. Nejjednodušší stanoviště pak bylo rozhodně to, které se skrývalo společně s aparaturou Aleše Vojslavského pod stanem a kde hodné „panímámy“ rozdávaly dětem posvícenské koláče.

Tuto akci bychom těžko uspořádali nebýt ochotných lidí, kteří nám zapůjčili všechny ty kdysi všední a dnes už čím dál vzácnější předměty. Poděkování tak patří zejména rodině Vojslavských, Bažantových, Jirsových, J. Mlčouškovi, dále Petře Zemanové, Vlastě Kocábkové a Haně Kůdelové za půjčení krojů a dalším, kteří vyráběli, šili, pekli … A samozřejmě velké díky SK Chocerady za zázemí.

Když jsme tak měli všechny ty krásné věci pohromadě, říkali jsme si, že by nebylo špatné obnovit v Choceradech muzeum, které kdysi založil pan Schück a které by mohlo sloužit k uchování podobných pokladů. Každopádně se zdá podle ohlasů, že téma lidových tradic bylo pro děti i rodiče zajímavé, tak se k němu ještě vrátíme.

Dětský den byl krásnou souhrou mnoha lidí, seznam těch, kteří svým dílem přispěli, by byl opravdu dlouhý.
VŠEM MOC DĚKUJEME.

Klára RůžičkováVytvořeno: 24. 5. 2016
Poslední aktualizace: 24. 5. 2016 07:24
Autor: Jiří Beránek